    Signal Transformer SCRH123-101
    Part No.:
    SCRH123-101
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH123-101.pdf
    Description:
    FIXED IND 100UH 1.1A 480MOHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SCRH123
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    100 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.1 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.6A
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    480mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.150" (3.80mm)
    Datasheet:
    1. How to order SCRH123-101 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SCRH123-101 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCRH123-101?
    Image SCRH123-6R2 SCRH123-100 SCRH123-101 SCRH123-120 SCRH123-121
    Part Number SCRH123-6R2 SCRH123-100 SCRH123-101 SCRH123-120 SCRH123-121
    Series SCRH123 SCRH123 SCRH123 SCRH123 SCRH123
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type - - - - -
    Material - Core - - - - -
    Inductance 100 µH 100 µH 100 µH 100 µH 100 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 1.1 A 1.1 A 1.1 A 1.1 A 1.1 A
    Current - Saturation (Isat) 1.6A 1.6A 1.6A 1.6A 1.6A
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 480mOhm Max 480mOhm Max 480mOhm Max 480mOhm Max 480mOhm Max
    Q @ Freq - - - - -
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm) 0.150" (3.80mm) 0.150" (3.80mm) 0.150" (3.80mm) 0.150" (3.80mm)