    Signal Transformer SCRH123-270
    Part No.:
    SCRH123-270
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH123-270.pdf
    Description:
    FIXED IND 27UH 2A 131 MOHM SMD
    Series:
    SCRH123
    Inductance:
    27 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    2 A
    Current - Saturation (Isat):
    3.2A
    DC Resistance (DCR):
    131mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.150" (3.80mm)