    Signal Transformer SCRH123-151
    Part No.:
    SCRH123-151
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH123-151.pdf
    Description:
    FIXED IND 150UH 850MA 812MOHM SM
    Inductance:
    150 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    850 mA
    Current - Saturation (Isat):
    1.3A
    DC Resistance (DCR):
    812mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.150" (3.80mm)