    Signal Transformer SCRH103R-151
    Part No.:
    SCRH103R-151
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH103R-151.pdf
    Description:
    FIXED IND 150UH 730MA 876MOHM SM
    Inductance:
    150 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    730 mA
    Current - Saturation (Isat):
    700mA
    DC Resistance (DCR):
    876mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Datasheet:
    1. How to order SCRH103R-151 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SCRH103R-151 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCRH103R-151?
    Image SCRH103R-100 SCRH103R-120 SCRH103R-121 SCRH103R-150 SCRH103R-151
    Part Number SCRH103R-100 SCRH103R-120 SCRH103R-121 SCRH103R-150 SCRH103R-151
    Series SCRH103R SCRH103R SCRH103R SCRH103R SCRH103R
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type - - - - -
    Material - Core - - - - -
    Inductance 150 µH 150 µH 150 µH 150 µH 150 µH
    Tolerance ±30% ±30% ±30% ±30% ±30%
    Current Rating (Amps) 730 mA 730 mA 730 mA 730 mA 730 mA
    Current - Saturation (Isat) 700mA 700mA 700mA 700mA 700mA
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 876mOhm Max 876mOhm Max 876mOhm Max 876mOhm Max 876mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm) 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm) 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm) 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm) 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm)