    Signal Transformer SCR105B-560
    Part No.:
    SCR105B-560
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCR105B-560.pdf
    Description:
    FIXED IND 56UH 1.74A 190MOHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SCR105B
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    56 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.74 A
    Current - Saturation (Isat):
    930mA
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    190mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    2.52 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.217" (5.50mm)