    Signal Transformer SCR105B-120
    Part No.:
    SCR105B-120
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCR105B-120.pdf
    Description:
    FIXED IND 12UH 4A 70 MOHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SCR105B
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    12 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    4 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.94A
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    70mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    7.96 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.217" (5.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order SCR105B-120 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SCR105B-120 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCR105B-120?
    Image SCR105B-100 SCR105B-101 SCR105B-120 SCR105B-150 SCR105B-151
    Part Number SCR105B-100 SCR105B-101 SCR105B-120 SCR105B-150 SCR105B-151
    Series SCR105B SCR105B SCR105B SCR105B SCR105B
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Type - - - - -
    Material - Core - - - - -
    Inductance 12 µH 12 µH 12 µH 12 µH 12 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 4 A 4 A 4 A 4 A 4 A
    Current - Saturation (Isat) 1.94A 1.94A 1.94A 1.94A 1.94A
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 70mOhm Max 70mOhm Max 70mOhm Max 70mOhm Max 70mOhm Max
    Q @ Freq - - - - -
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 7.96 kHz 7.96 kHz 7.96 kHz 7.96 kHz 7.96 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm) 0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm) 0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm) 0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm) 0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) 0.217" (5.50mm) 0.217" (5.50mm) 0.217" (5.50mm) 0.217" (5.50mm)