    Signal Transformer SCR105B-220
    Part No.:
    SCR105B-220
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCR105B-220.pdf
    Description:
    FIXED IND 22UH 2.92A 80 MOHM SMD
    Inductance:
    22 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    2.92 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.42A
    DC Resistance (DCR):
    80mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    7.96 kHz
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.217" (5.50mm)