    Signal Transformer SCNR4018-101
    Part No.:
    SCNR4018-101
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCNR4018-101.pdf
    Description:
    INDUCTOR SMD 100UH 0.40A 2.20OH
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SCNR4018
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Wirewound
    Material - Core:
    Inductance:
    100 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    320 mA
    Current - Saturation (Isat):
    400mA
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    2.22Ohm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.063" (1.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order SCNR4018-101 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SCNR4018-101 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCNR4018-101?
    Image SCNR4018-101
    Part Number SCNR4018-101
    Manufacturer Signal Transformer
    Series SCNR4018
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core -
    Inductance 100 µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating (Amps) 320 mA
    Current - Saturation (Isat) 400mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 2.22Ohm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -
    Inductance Frequency - Test 100 kHz
    Features -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)