    Signal Transformer SCMS5D12-150
    Part No.:
    SCMS5D12-150
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCMS5D12-150.pdf
    Description:
    FIXED IND 15UH 850MA 450MOHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SCMS5D12
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    15 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    850 mA
    Current - Saturation (Isat):
    610mA
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    450mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.049" (1.25mm)
    Datasheet:
    1. How to order SCMS5D12-150 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SCMS5D12-150 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCMS5D12-150?
    Image SCMS5D12-100 SCMS5D12-150 SCMS5D12-2R2 SCMS5D12-4R7
    Part Number SCMS5D12-100 SCMS5D12-150 SCMS5D12-2R2 SCMS5D12-4R7
    Manufacturer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer
    Series SCMS5D12 SCMS5D12 SCMS5D12 SCMS5D12
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Type - - - -
    Material - Core - - - -
    Inductance 15 µH 15 µH 15 µH 15 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 850 mA 850 mA 850 mA 850 mA
    Current - Saturation (Isat) 610mA 610mA 610mA 610mA
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 450mOhm Max 450mOhm Max 450mOhm Max 450mOhm Max
    Q @ Freq - - - -
    Ratings - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Features - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm) 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm) 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm) 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.049" (1.25mm) 0.049" (1.25mm) 0.049" (1.25mm) 0.049" (1.25mm)