    Signal Transformer SC62CB-680
    Part No.:
    SC62CB-680
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC62CB-680.pdf
    Description:
    FIXED IND 68UH 650MA 588MOHM SMD
    Inductance:
    68 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    650 mA
    Current - Saturation (Isat):
    400mA
    DC Resistance (DCR):
    588mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.098" (2.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC62CB-680 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC62CB-680 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC62CB-680?
    Material - Core - - - - -
    Inductance 68 µH 68 µH 68 µH 68 µH 68 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 650 mA 650 mA 650 mA 650 mA 650 mA
    Current - Saturation (Isat) 400mA 400mA 400mA 400mA 400mA
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 588mOhm Max 588mOhm Max 588mOhm Max 588mOhm Max 588mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)