    Signal Transformer SC62CB-180
    Part No.:
    SC62CB-180
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC62CB-180.pdf
    Description:
    FIXED IND 18UH 1.31A 140MOHM SMD
    Inductance:
    18 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.31 A
    Current - Saturation (Isat):
    790mA
    DC Resistance (DCR):
    140mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.098" (2.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC62CB-180 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC62CB-180 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC62CB-180?
    Image SC62CB-100 SC62CB-101 SC62CB-120 SC62CB-150 SC62CB-180
    Part Number SC62CB-100 SC62CB-101 SC62CB-120 SC62CB-150 SC62CB-180
    Material - Core - - - - -
    Inductance 18 µH 18 µH 18 µH 18 µH 18 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 1.31 A 1.31 A 1.31 A 1.31 A 1.31 A
    Current - Saturation (Isat) 790mA 790mA 790mA 790mA 790mA
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 140mOhm Max 140mOhm Max 140mOhm Max 140mOhm Max 140mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)