    Signal Transformer SC62CB-4R3
    Part No.:
    SC62CB-4R3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC62CB-4R3.pdf
    Description:
    FIXED IND 4.3UH 3A 39 MOHM SMD
    Inductance:
    4.3 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    3 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.65A
    DC Resistance (DCR):
    39mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.098" (2.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC62CB-4R3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC62CB-4R3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC62CB-4R3?
    Material - Core - - - - -
    Inductance 4.3 µH 4.3 µH 4.3 µH 4.3 µH 4.3 µH
    Tolerance ±30% ±30% ±30% ±30% ±30%
    Current Rating (Amps) 3 A 3 A 3 A 3 A 3 A
    Current - Saturation (Isat) 1.65A 1.65A 1.65A 1.65A 1.65A
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 39mOhm Max 39mOhm Max 39mOhm Max 39mOhm Max 39mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)