    Signal Transformer SC62CB-3R3
    Part No.:
    SC62CB-3R3
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC62CB-3R3.pdf
    Description:
    FIXED IND 3.3UH 3.23A 30MOHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SC62CB
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    3.3 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    3.23 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.89A
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    30mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.098" (2.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC62CB-3R3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC62CB-3R3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC62CB-3R3?
    Image SC62CB-100 SC62CB-101 SC62CB-120 SC62CB-150 SC62CB-180
    Part Number SC62CB-100 SC62CB-101 SC62CB-120 SC62CB-150 SC62CB-180
    Series SC62CB SC62CB SC62CB SC62CB SC62CB
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type - - - - -
    Material - Core - - - - -
    Inductance 3.3 µH 3.3 µH 3.3 µH 3.3 µH 3.3 µH
    Tolerance ±30% ±30% ±30% ±30% ±30%
    Current Rating (Amps) 3.23 A 3.23 A 3.23 A 3.23 A 3.23 A
    Current - Saturation (Isat) 1.89A 1.89A 1.89A 1.89A 1.89A
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 30mOhm Max 30mOhm Max 30mOhm Max 30mOhm Max 30mOhm Max
    Q @ Freq - - - - -
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm) 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)