    Signal Transformer SC414MF-120
    Part No.:
    SC414MF-120
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC414MF-120.pdf
    Description:
    FIXED IND 12UH 820MA 367MOHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SC414MF
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    12 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    820 mA
    Current - Saturation (Isat):
    810mA
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    367mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC414MF-120 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC414MF-120 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC414MF-120?
    Image SC414MF-120 SC414MF-1R5 SC414MF-2R2 SC414MF-3R3 SC414MF-4R7
    Part Number SC414MF-120 SC414MF-1R5 SC414MF-2R2 SC414MF-3R3 SC414MF-4R7
    Series SC414MF SC414MF SC414MF SC414MF SC414MF
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Type - - - - -
    Material - Core - - - - -
    Inductance 12 µH 12 µH 12 µH 12 µH 12 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 820 mA 820 mA 820 mA 820 mA 820 mA
    Current - Saturation (Isat) 810mA 810mA 810mA 810mA 810mA
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 367mOhm Max 367mOhm Max 367mOhm Max 367mOhm Max 367mOhm Max
    Q @ Freq - - - - -
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm)