    Signal Transformer SC3308F-102
    Part No.:
    SC3308F-102
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC3308F-102.pdf
    Description:
    FIXED IND 1MH 180MA 8.4 OHM SMD
    Inductance:
    1 mH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    180 mA
    Current - Saturation (Isat):
    100mA
    DC Resistance (DCR):
    8.4Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
    Height - Seated (Max):
    0.118" (3.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC3308F-102 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC3308F-102 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC3308F-102?
    Image SC3308F-100 SC3308F-102 SC3308F-150 SC3308F-220 SC3308F-330
    Part Number SC3308F-100 SC3308F-102 SC3308F-150 SC3308F-220 SC3308F-330
    Material - Core - - - - -
    Inductance 1 mH 1 mH 1 mH 1 mH 1 mH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 180 mA 180 mA 180 mA 180 mA 180 mA
    Current - Saturation (Isat) 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 8.4Ohm Max 8.4Ohm Max 8.4Ohm Max 8.4Ohm Max 8.4Ohm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
    Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm)