    Siemens LCE01C300277A
    Part No.:
    LCE01C300277A
    Manufacturer:
    Siemens
    Category:
    Contactors (Electromechanical)
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLCE01C300277A.pdf
    Description:
    CONTACTOR,LTG,EH,N1,30A,3NC,0NO,
    Manufacturer:
    Siemens
    Series:
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Coil Voltage:
    277VAC
    Contact Form:
    3PST-NC (3 Form B)
    Contact Rating (Current):
    30 A
    Switching Voltage:
    600VAC - Max
    Features:
    Auxiliary Contacts
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 40°C
    Must Operate Voltage:
    235.5 VAC
    Must Release Voltage:
    Datasheet:
    1. How to order LCE01C300277A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LCE01C300277A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LCE01C300277A?
    Image LCE01C300277A
    Part Number LCE01C300277A
    Manufacturer Siemens
    Series -
    Packaging Box
    Product Status Active
    Mounting Type Chassis Mount
    Coil Voltage 277VAC
    Contact Form 3PST-NC (3 Form B)
    Contact Rating (Current) 30 A
    Switching Voltage 600VAC - Max
    Features Auxiliary Contacts
    Termination Style Screw Terminal
    Operating Temperature -25°C ~ 40°C
    Must Operate Voltage 235.5 VAC