    Siemens LCE00C602208A
    Part No.:
    LCE00C602208A
    Manufacturer:
    Siemens
    Category:
    Contactors (Electromechanical)
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLCE00C602208A.pdf
    Description:
    CONTACTOR,LTG,EH,OPEN,30A,6NC,2N
    Manufacturer:
    Siemens
    Series:
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Coil Voltage:
    200 ~ 208VAC
    Contact Form:
    8PST-2NO/6NC (2 Form A, 6 Form B)
    Contact Rating (Current):
    30 A
    Switching Voltage:
    600VAC - Max
    Features:
    Auxiliary Contacts
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 40°C
    Must Operate Voltage:
    Must Release Voltage:
    Datasheet:
    1. How to order LCE00C602208A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LCE00C602208A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LCE00C602208A?
    Image LCE00C602208A
    Part Number LCE00C602208A
    Manufacturer Siemens
    Series -
    Packaging Box
    Product Status Active
    Mounting Type Chassis Mount
    Coil Voltage 200 ~ 208VAC
    Contact Form 8PST-2NO/6NC (2 Form A, 6 Form B)
    Contact Rating (Current) 30 A
    Switching Voltage 600VAC - Max
    Features Auxiliary Contacts
    Termination Style Screw Terminal
    Operating Temperature -25°C ~ 40°C