    Sharp Microelectronics PQ033EZ01ZPH
    Part No.:
    PQ033EZ01ZPH
    Package:
    TO-252-6, DPAK (5 Leads + Tab)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPQ033EZ01ZPH.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 1A SC63
    Package/Case:
    TO-252-6, DPAK (5 Leads + Tab)
    Voltage - Input (Max):
    10V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 500mA
    Current - Output:
    1A
    Current - Quiescent (Iq):
    2 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    60dB (120Hz)
    Control Features:
    Enable
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Datasheet:
    1. How to order PQ033EZ01ZPH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PQ033EZ01ZPH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PQ033EZ01ZPH?
    Image PQ033EZ01ZPH
    Part Number PQ033EZ01ZPH
    Manufacturer Sharp Microelectronics
    Series -
    Package/Case TO-252-6, DPAK (5 Leads + Tab)
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 10V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 500mA
    Current - Output 1A
    Current - Quiescent (Iq) 2 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 60dB (120Hz)
    Control Features Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C