    Sharp Microelectronics PQ033DNA1ZPH
    Part No.:
    PQ033DNA1ZPH
    Package:
    TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPQ033DNA1ZPH.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 1A SC63
    Package/Case:
    Voltage - Input (Max):
    24V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 500mA
    Current - Output:
    1A
    Current - Quiescent (Iq):
    8 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    60dB (120Hz)
    Control Features:
    Enable
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Datasheet:
    1. How to order PQ033DNA1ZPH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PQ033DNA1ZPH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PQ033DNA1ZPH?
    Image PQ033DNA1ZPH
    Part Number PQ033DNA1ZPH
    Manufacturer Sharp Microelectronics
    Series -
    Package/Case TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 24V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 500mA
    Current - Output 1A
    Current - Quiescent (Iq) 8 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 60dB (120Hz)
    Control Features Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C