    Sharp Microelectronics PQ012GN01ZPH
    Part No.:
    PQ012GN01ZPH
    Manufacturer:
    Sharp Microelectronics
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPQ012GN01ZPH.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.2V 1A SC63
    Manufacturer:
    Sharp Microelectronics
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.2V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    Current - Output:
    1A
    Current - Quiescent (Iq):
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    60dB ~ 53dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SC-63
    Datasheet:
    1. How to order PQ012GN01ZPH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PQ012GN01ZPH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PQ012GN01ZPH?
    Image PQ012GN01ZPH
    Part Number PQ012GN01ZPH
    Manufacturer Sharp Microelectronics
    Series -
    Package/Case TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) -
    Current - Output 1A
    Current - Quiescent (Iq) -
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 60dB ~ 53dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C