    Sensata Technologies, Inc. RSF66A25B75
    Part No.:
    RSF66A25B75
    Manufacturer:
    Sensata Technologies, Inc.
    Category:
    Float, Level Sensors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRSF66A25B75.pdf
    Description:
    SENSOR LEVEL SWITCH SINGLE FLOAT
    Manufacturer:
    Sensata Technologies, Inc.
    Series:
    RSF66
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Package:
    Liquid
    ProdictStatis:
    Switch (2) (Single Float)
    Type:
    SPST-NC/NO
    Output Type:
    600 mA
    Output Configuration:
    0.85
    Current:
    1.181", 2.953" (30mm, 75mm)
    Minimum Liquid Specific Gravity:
    Panel Mount, M16x2 Thread
    Switch Actuation Level:
    Polypropylene Sulphide (PPS)
    Mounting Type:
    -10°C ~ 85°C
    Material - Housing & Prism:
    120VDC, 240VAC
    Operating Temperature:
    Voltage Rating:
    Datasheet:
    1. How to order RSF66A25B75 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RSF66A25B75 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RSF66A25B75?
    Image RSF66A25B75P RSF66A25B75
    Part Number RSF66A25B75P RSF66A25B75
    Manufacturer Sensata Technologies, Inc. Sensata Technologies, Inc.
    Series RSF66 RSF66
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Package Liquid Liquid
    ProdictStatis Switch (2) (Single Float) Switch (2) (Single Float)
    Type SPST-NC/NO SPST-NC/NO
    Output Type 600 mA 600 mA
    Output Configuration 0.85 0.85
    Current 1.181", 2.953" (30mm, 75mm) 1.181", 2.953" (30mm, 75mm)
    Minimum Liquid Specific Gravity Panel Mount, M16x2 Thread Panel Mount, M16x2 Thread
    Switch Actuation Level Polypropylene Sulphide (PPS) Polypropylene Sulphide (PPS)
    Mounting Type -10°C ~ 85°C -10°C ~ 85°C
    Material - Housing & Prism 120VDC, 240VAC 120VDC, 240VAC