    SemiQ GPA025A120MN-ND
    Part No.:
    GPA025A120MN-ND
    Manufacturer:
    SemiQ
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-3P-3, SC-65-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDGPA025A120MN-ND.pdf
    Description:
    IGBT 1200V 50A 312W TO3PN
    Manufacturer:
    SemiQ
    Series:
    Package/Case:
    TO-3P-3, SC-65-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    NPT and Trench
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    50 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    75 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.5V @ 15V, 25A
    Power - Max:
    312 W
    Switching Energy:
    4.15mJ (on), 870µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    350 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    57ns/240ns
    Test Condition:
    600V, 25A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    480 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-3PN
    Datasheet:
    1. How to order GPA025A120MN-ND on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GPA025A120MN-ND price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GPA025A120MN-ND?
    Image GPA025A120MN-ND
    Part Number GPA025A120MN-ND
    Manufacturer SemiQ
    Series -
    Package/Case TO-3P-3, SC-65-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    IGBT Type NPT and Trench
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 50 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 75 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 25A
    Power - Max 312 W
    Switching Energy 4.15mJ (on), 870µJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 350 nC
    Td (on/off) @ 25°C 57ns/240ns
    Test Condition 600V, 25A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 480 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)