    Schneider Electric LC1DT60A6KUE
    Part No.:
    LC1DT60A6KUE
    Coil Voltage:
    100 ~ 250VAC/DC
    Contact Form:
    4PST-NO (4 Form A)
    Contact Rating (Current):
    60 A
    Switching Voltage:
    690VAC - Max
    Features:
    Auxiliary Contacts
    Termination Style:
    Box Lug
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C
    Must Operate Voltage:
    Must Release Voltage:
    1. How to order LC1DT60A6KUE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LC1DT60A6KUE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LC1DT60A6KUE?
    Image LC1DT60A6KUE
    Part Number LC1DT60A6KUE
    Coil Voltage 100 ~ 250VAC/DC
    Contact Form 4PST-NO (4 Form A)
    Contact Rating (Current) 60 A
    Switching Voltage 690VAC - Max
    Features Auxiliary Contacts
    Termination Style Box Lug
    Operating Temperature -40°C ~ 70°C