    Schneider Electric LC1DT60A6EHE
    Part No.:
    LC1DT60A6EHE
    Coil Voltage:
    48 ~ 130VAC/DC
    Contact Form:
    4PST-NO (4 Form A)
    Contact Rating (Current):
    60 A
    Switching Voltage:
    690VAC - Max
    Features:
    Auxiliary Contacts
    Termination Style:
    Box Lug
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C
    Must Operate Voltage:
    Must Release Voltage:
    1. How to order LC1DT60A6EHE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LC1DT60A6EHE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LC1DT60A6EHE?
    Image LC1DT60A6EHE
    Part Number LC1DT60A6EHE
    Coil Voltage 48 ~ 130VAC/DC
    Contact Form 4PST-NO (4 Form A)
    Contact Rating (Current) 60 A
    Switching Voltage 690VAC - Max
    Features Auxiliary Contacts
    Termination Style Box Lug
    Operating Temperature -40°C ~ 70°C