    Schneider Electric LC1D18BLS177
    Part No.:
    LC1D18BLS177
    Manufacturer:
    Schneider Electric
    Category:
    Contactors (Electromechanical)
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLC1D18BLS177.pdf
    Description:
    3P CON 18A AC3 9KW 1NO 1NC 24VAC
    Manufacturer:
    Schneider Electric
    Series:
    TeSys
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount, DIN Rail
    Coil Voltage:
    24VAC
    Contact Form:
    3PST-NO (3 Form A)
    Contact Rating (Current):
    18 A
    Switching Voltage:
    480VAC - Max
    Features:
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    Must Operate Voltage:
    Must Release Voltage:
    Datasheet:
    1. How to order LC1D18BLS177 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LC1D18BLS177 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LC1D18BLS177?
    Image LC1D18BLS177
    Part Number LC1D18BLS177
    Manufacturer Schneider Electric
    Series TeSys
    Packaging Box
    Product Status Active
    Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
    Coil Voltage 24VAC
    Contact Form 3PST-NO (3 Form A)
    Contact Rating (Current) 18 A
    Switching Voltage 480VAC - Max