    Schaffner EMC Inc. FN7562-63-M6
    Part No.:
    FN7562-63-M6
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Category:
    Feed Through Capacitors
    Package:
    Axial - Threaded Terminals
    Description:
    FEED THROUGH FILTER 130VDC/130VA
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Series:
    FN 756X
    Package/Case:
    Axial - Threaded Terminals
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    650V
    Current:
    63 A
    DC Resistance (DCR) (Max):
    0.3mOhm (Typ)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Insertion Loss:
    Temperature Coefficient:
    Ratings:
    Y4
    Mounting Type:
    Bolt Mount
    Size / Dimension:
    0.984" Dia x 3.780" L (25.00mm x 96.00mm)
    Height (Max):
    Thread Size:
    1. How to order FN7562-63-M6 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FN7562-63-M6 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FN7562-63-M6?
    Image FN7562-32-M4 FN7562-16-M4 FN7562-200-M10 FN7562-100-M8 FN7562-63-M6
    Part Number FN7562-32-M4 FN7562-16-M4 FN7562-200-M10 FN7562-100-M8 FN7562-63-M6
    Series FN 756X FN 756X FN 756X FN 756X FN 756X
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Capacitance 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 650V 650V 650V 650V 650V
    Current 63 A 63 A 63 A 63 A 63 A
    DC Resistance (DCR) (Max) 0.3mOhm (Typ) 0.3mOhm (Typ) 0.3mOhm (Typ) 0.3mOhm (Typ) 0.3mOhm (Typ)
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Insertion Loss - - - - -
    Ratings Y4 Y4 Y4 Y4 Y4
    Mounting Type Bolt Mount Bolt Mount Bolt Mount Bolt Mount Bolt Mount
    Size / Dimension 0.984" Dia x 3.780" L (25.00mm x 96.00mm) 0.984" Dia x 3.780" L (25.00mm x 96.00mm) 0.984" Dia x 3.780" L (25.00mm x 96.00mm) 0.984" Dia x 3.780" L (25.00mm x 96.00mm) 0.984" Dia x 3.780" L (25.00mm x 96.00mm)