    Schaffner EMC Inc. FN7560-63-M6
    Part No.:
    FN7560-63-M6
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Category:
    Feed Through Capacitors
    Package:
    Axial - Threaded Terminals
    Description:
    FEED THROUGH FILTER 130VDC/130VA
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Series:
    FN 756X
    Package/Case:
    Axial - Threaded Terminals
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    650V
    Current:
    63 A
    DC Resistance (DCR) (Max):
    0.3mOhm (Typ)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Insertion Loss:
    Temperature Coefficient:
    Ratings:
    Y4
    Mounting Type:
    Bolt Mount
    Size / Dimension:
    0.984" Dia x 3.780" L (25.00mm x 96.00mm)
    Height (Max):
    Thread Size:
    1. How to order FN7560-63-M6 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FN7560-63-M6 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FN7560-63-M6?
    Image FN7560-10-M3 FN7560-63-M6 FN7560-100-M8 FN7560-200-M10
    Part Number FN7560-10-M3 FN7560-63-M6 FN7560-100-M8 FN7560-200-M10
    Manufacturer Schaffner EMC Inc. Schaffner EMC Inc. Schaffner EMC Inc. Schaffner EMC Inc.
    Series FN 756X FN 756X FN 756X FN 756X
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active
    Capacitance 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 650V 650V 650V 650V
    Current 63 A 63 A 63 A 63 A
    DC Resistance (DCR) (Max) 0.3mOhm (Typ) 0.3mOhm (Typ) 0.3mOhm (Typ) 0.3mOhm (Typ)
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Insertion Loss - - - -
    Ratings Y4 Y4 Y4 Y4
    Mounting Type Bolt Mount Bolt Mount Bolt Mount Bolt Mount
    Size / Dimension 0.984" Dia x 3.780" L (25.00mm x 96.00mm) 0.984" Dia x 3.780" L (25.00mm x 96.00mm) 0.984" Dia x 3.780" L (25.00mm x 96.00mm) 0.984" Dia x 3.780" L (25.00mm x 96.00mm)