    Schaffner EMC Inc. FN2090-16-06
    Part No.:
    FN2090-16-06
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Category:
    Power Line Filter Modules
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFN2090-16-06.pdf
    Description:
    LINE FILTER 110V/250VAC 16A CHAS
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Series:
    FN 2090
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Filter Type:
    Single Phase
    Configuration:
    Two Stage
    Voltage - Rated DC:
    Voltage - Rated AC:
    110V, 250V
    Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
    Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
    Current:
    16 A
    Frequency - Operating:
    DC ~ 400Hz
    Applications:
    General Purpose
    Approval Agency:
    CE, CSA, ENEC, UR
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Quick Connect
    Inductance:
    4mH