    Same Sky (Formerly CUI Devices) CMS0361KLX
    Part No.:
    CMS0361KLX
    Manufacturer:
    Same Sky (Formerly CUI Devices)
    Category:
    Speakers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCMS0361KLX.pdf
    Description:
    SPEAKER 8OHM 2W TOP PORT 82DB
    Manufacturer:
    Series:
    CMS
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Magnetic
    Type:
    General Purpose
    Frequency Range:
    184 Hz ~ 20 kHz
    Frequency - Self Resonant:
    230Hz
    Impedance:
    8 Ohms
    Efficiency - dBA:
    82.00
    Efficiency - Testing:
    1W/500mm
    Efficiency - Type:
    Sound Pressure Level (SPL)
    Power - Rated:
    2 W
    Power - Max:
    4 W
    Port Location:
    Top
    Shape:
    Round, Square Frame
    Material - Cone:
    Paper
    Material - Magnet:
    Nd-Fe-B
    Ingress Protection:
    Ratings:
    Termination:
    Solder Eyelet(s)
    Size / Dimension:
    1.421" L x 1.421" W (36.10mm x 36.10mm)
    Datasheet:
    1. How to order CMS0361KLX on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CMS0361KLX price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CMS0361KLX?
    Image CMS0361KLX
    Part Number CMS0361KLX
    Manufacturer Same Sky (Formerly CUI Devices)
    Series CMS
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Technology Magnetic
    Type General Purpose
    Frequency Range 184 Hz ~ 20 kHz
    Frequency - Self Resonant 230Hz
    Impedance 8 Ohms
    Efficiency - dBA 82.00
    Efficiency - Testing 1W/500mm
    Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
    Power - Rated 2 W
    Power - Max 4 W
    Port Location Top
    Shape Round, Square Frame
    Material - Cone Paper
    Material - Magnet Nd-Fe-B
    Ingress Protection -
    Ratings -
    Termination Solder Eyelet(s)
    Size / Dimension 1.421" L x 1.421" W (36.10mm x 36.10mm)