    Rohm Semiconductor EMZ6.8EFHT2R
    Part No.:
    EMZ6.8EFHT2R
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Zener Diode Arrays
    Package:
    SOT-553
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEMZ6.8EFHT2R.pdf
    Description:
    ROHM'S ZENER DIODES ARE AVAILABL
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    SOT-553
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Configuration:
    2 Pair Common Anode
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    6.8 V
    Tolerance:
    ±4.93%
    Power - Max:
    150 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 nA @ 3.5 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    Operating Temperature:
    150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    EMD5
    Datasheet:
    1. How to order EMZ6.8EFHT2R on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EMZ6.8EFHT2R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EMZ6.8EFHT2R?
    Image EMZ6.8NTL EMZ6.8ET2R EMZ6.8EFHT2R EMZ6.8NFHTL
    Part Number EMZ6.8NTL EMZ6.8ET2R EMZ6.8EFHT2R EMZ6.8NFHTL
    Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
    Series - - - -
    Package/Case SOT-553 SOT-553 SOT-553 SOT-553
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs
    Configuration 2 Pair Common Anode 2 Pair Common Anode 2 Pair Common Anode 2 Pair Common Anode
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V 6.8 V 6.8 V 6.8 V
    Tolerance ±4.93% ±4.93% ±4.93% ±4.93%
    Power - Max 150 mW 150 mW 150 mW 150 mW
    Impedance (Max) (Zzt) - - - -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 3.5 V 500 nA @ 3.5 V 500 nA @ 3.5 V 500 nA @ 3.5 V
    Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)