    Rohm Semiconductor BA33BC0FP-E2
    Part No.:
    BA33BC0FP-E2
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBA33BC0FP-E2.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    Current - Output:
    1A
    Current - Quiescent (Iq):
    0.5 mA
    Current - Supply (Max):
    900 µA
    PSRR:
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252
    Datasheet:
    1. How to order BA33BC0FP-E2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BA33BC0FP-E2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BA33BC0FP-E2?
    Image BA33BC0FP-E2
    Part Number BA33BC0FP-E2
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 16V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) -
    Current - Output 1A
    Current - Quiescent (Iq) 0.5 mA
    Current - Supply (Max) 900 µA
    PSRR -
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C