    Richtek USA Inc. RT9169-12GV
    Part No.:
    RT9169-12GV
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT9169-12GV.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.2V 100MA SOT23-3
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Output Type:
    Fixed
    Voltage - Input (Max):
    6V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.2V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.6V @ 100mA
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    7 µA
    Current - Supply (Max):
    10 µA
    PSRR:
    30dB (1kHz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-3
    Datasheet:
    1. How to order RT9169-12GV on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT9169-12GV price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT9169-12GV?
    Image RT9169-33GV RT9169H-12GB RT9169-12GB RT9169-12GV RT9169-12GVL
    Part Number RT9169-33GV RT9169H-12GB RT9169-12GB RT9169-12GV RT9169-12GVL
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 1.2V 1.2V 1.2V 1.2V
    Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA 0.6V @ 100mA 0.6V @ 100mA 0.6V @ 100mA 0.6V @ 100mA
    Current - Output 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 7 µA 7 µA 7 µA 7 µA 7 µA
    Current - Supply (Max) 10 µA 10 µA 10 µA 10 µA 10 µA
    PSRR 30dB (1kHz) 30dB (1kHz) 30dB (1kHz) 30dB (1kHz) 30dB (1kHz)