    Richtek USA Inc. RT9164A-15GG
    Part No.:
    RT9164A-15GG
    Package:
    TO-261-4, TO-261AA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT9164A-15GG.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT223
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Output Type:
    Fixed
    Voltage - Input (Max):
    14V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.4V @ 1A
    Current - Output:
    1A
    Current - Quiescent (Iq):
    10 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    72dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-223
    Datasheet:
    1. How to order RT9164A-15GG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT9164A-15GG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT9164A-15GG?
    Image RT9164A-18GL RT9164AGG RT9164A-33GG RT9164A-15GG RT9164A-15GL
    Part Number RT9164A-18GL RT9164AGG RT9164A-33GG RT9164A-15GG RT9164A-15GL
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 14V 14V 14V 14V 14V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V
    Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 1A 1.4V @ 1A 1.4V @ 1A 1.4V @ 1A 1.4V @ 1A
    Current - Output 1A 1A 1A 1A 1A
    Current - Quiescent (Iq) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
    PSRR 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz)
    Control Features - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C