TX1680NL.pdf
TX1680NL.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TX1680NL.
| Image |  |
| Part Number | TX1680NL |
| Manufacturer | Pulse Electronics |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Transformer Type | T1/E1 (16) |
| Inductance | 1.2mH |
| ET (Volt-Time) | - |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | 1:2CT Transmitter, 1CT:2 Receiver |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 1.120" L x 0.680" W (28.45mm x 17.27mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.458" (11.63mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |