    Polytron TWU2.25-12S9-A
    Part No.:
    TWU2.25-12S9-A
    Manufacturer:
    Polytron
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    24-DIP Module, 4 Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTWU2.25-12S9-A.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 9V 2.25W
    Manufacturer:
    Polytron
    Series:
    TWU2.25 (2.25W)
    Package/Case:
    24-DIP Module, 4 Leads
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    10.8V
    Voltage - Input (Max):
    13.2V
    Voltage - Output 1:
    9V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    250mA
    Power (Watts):
    2.25 W
    Voltage - Isolation:
    500 V
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 71°C
    Efficiency:
    78%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    FCC
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order TWU2.25-12S9-A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TWU2.25-12S9-A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TWU2.25-12S9-A?
    Image TWU2.25-12S9-A
    Part Number TWU2.25-12S9-A
    Manufacturer Polytron
    Series TWU2.25 (2.25W)
    Package/Case 24-DIP Module, 4 Leads
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 10.8V
    Voltage - Input (Max) 13.2V
    Voltage - Output 1 9V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 250mA
    Power (Watts) 2.25 W
    Voltage - Isolation 500 V
    Applications ITE (Commercial)
    Features -
    Operating Temperature -25°C ~ 71°C
    Efficiency 78%