    Polytron SWU0.75-15-15W
    Part No.:
    SWU0.75-15-15W
    Manufacturer:
    Polytron
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    7-SIP Module, 5 Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSWU0.75-15-15W.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER +/-15V 750MW
    Manufacturer:
    Polytron
    Series:
    SWU (0.75W)
    Package/Case:
    7-SIP Module, 5 Leads
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    2
    Voltage - Input (Min):
    13.5V
    Voltage - Input (Max):
    16.5V
    Voltage - Output 1:
    15V
    Voltage - Output 2:
    -15V
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    25mA, 25mA
    Power (Watts):
    750 mW
    Voltage - Isolation:
    750 V
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 71°C
    Efficiency:
    80%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order SWU0.75-15-15W on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SWU0.75-15-15W price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SWU0.75-15-15W?
    Image SWU0.75-15-15W
    Part Number SWU0.75-15-15W
    Manufacturer Polytron
    Series SWU (0.75W)
    Package/Case 7-SIP Module, 5 Leads
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 2
    Voltage - Input (Min) 13.5V
    Voltage - Input (Max) 16.5V
    Voltage - Output 1 15V
    Voltage - Output 2 -15V
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 25mA, 25mA
    Power (Watts) 750 mW
    Voltage - Isolation 750 V
    Applications ITE (Commercial)
    Features -
    Operating Temperature -25°C ~ 71°C
    Efficiency 80%