    P-DUKE Technology QAE60-72S48U
    Part No.:
    QAE60-72S48U
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDQAE60-72S48U.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 48V 60W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Series:
    QAE60U (60W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Packaging:
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    14V
    Voltage - Input (Max):
    160V
    Voltage - Output 1:
    48V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    1.25A
    Power (Watts):
    60 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial), Railway
    Features:
    Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency:
    90%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Enable, Active Low
    Approval Agency:
    CB, CE, cURus
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order QAE60-72S48U on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the QAE60-72S48U price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of QAE60-72S48U?
    Image QAE60-72S05U-P QAE60-72S48U
    Part Number QAE60-72S05U-P QAE60-72S48U
    Manufacturer P-DUKE Technology P-DUKE Technology
    Series QAE60U (60W) QAE60U (60W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 14V 14V
    Voltage - Input (Max) 160V 160V
    Voltage - Output 1 48V 48V
    Voltage - Output 2 - -
    Voltage - Output 3 - -
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 1.25A 1.25A
    Power (Watts) 60 W 60 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial), Railway ITE (Commercial), Railway
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating) -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency 90% 90%