    P-DUKE Technology QAE150-48S48
    Part No.:
    QAE150-48S48
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDQAE150-48S48.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 48V 144W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Series:
    QAE150 (150W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    33V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    48V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    3A
    Power (Watts):
    144 W
    Voltage - Isolation:
    2.25 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency:
    92%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Enable, Active Low
    Approval Agency:
    CB, CE, cURus
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order QAE150-48S48 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the QAE150-48S48 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of QAE150-48S48?
    Image QAE150-24S24W QAE150-48S24W QAE150-110S15W QAE150-110S24W QAE150-48S48
    Part Number QAE150-24S24W QAE150-48S24W QAE150-110S15W QAE150-110S24W QAE150-48S48
    Series QAE150 (150W) QAE150 (150W) QAE150 (150W) QAE150 (150W) QAE150 (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 33V 33V 33V 33V 33V
    Voltage - Input (Max) 75V 75V 75V 75V 75V
    Voltage - Output 1 48V 48V 48V 48V 48V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 3A 3A 3A 3A 3A
    Power (Watts) 144 W 144 W 144 W 144 W 144 W
    Voltage - Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
    Efficiency 92% 92% 92% 92% 92%