    P-DUKE Technology PSR02-05S1P8
    Part No.:
    PSR02-05S1P8
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    3-SIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPSR02-05S1P8.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 1.8V 3.6W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Series:
    PSR02
    Package/Case:
    3-SIP Module
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Non-Isolated PoL Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    3V
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output 1:
    1.8V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    2A
    Power (Watts):
    3.6 W
    Voltage - Isolation:
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C (With Derating)
    Efficiency:
    92%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Enable, Active High
    Approval Agency:
    CE
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order PSR02-05S1P8 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PSR02-05S1P8 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PSR02-05S1P8?
    Image PSR02-12S05 PSR02-24S12 PSR02-05S1P8 PSR02-12S6P5 PSR02-12S1P2
    Part Number PSR02-12S05 PSR02-24S12 PSR02-05S1P8 PSR02-12S6P5 PSR02-12S1P2
    Series PSR02 PSR02 PSR02 PSR02 PSR02
    Package/Case 3-SIP Module 3-SIP Module 3-SIP Module 3-SIP Module 3-SIP Module
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 3V 3V 3V 3V 3V
    Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
    Voltage - Output 1 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 2A 2A 2A 2A 2A
    Power (Watts) 3.6 W 3.6 W 3.6 W 3.6 W 3.6 W
    Voltage - Isolation - - - - -
    Features - - - - -
    Efficiency 92% 92% 92% 92% 92%