    P-DUKE Technology MSD30US05B-D
    Part No.:
    MSD30US05B-D
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    5-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMSD30US05B-D.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 5V 30W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Series:
    MSD30 (30W)
    Package/Case:
    5-DIP Module
    Packaging:
    Product Status:
    Active
    Type:
    Enclosed
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
    Voltage - Output 1:
    5V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    6A
    Power (Watts):
    30 W
    Applications:
    ITE (Commercial), Medical
    Features:
    Adjustable Output, Universal Input
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
    Efficiency:
    87%
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    2.89" L x 1.50" W x 1.00" H (73.3mm x 38.1mm x 25.4mm)
    Approval Agency:
    CB, CE, cURus, FCC
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order MSD30US05B-D on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MSD30US05B-D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSD30US05B-D?
    Image MSD30US05B-D
    Part Number MSD30US05B-D
    Manufacturer P-DUKE Technology
    Series MSD30 (30W)
    Package/Case 5-DIP Module
    Packaging
    Product Status Active
    Type Enclosed
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
    Voltage - Output 1 5V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 6A
    Power (Watts) 30 W
    Applications ITE (Commercial), Medical
    Features Adjustable Output, Universal Input
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
    Efficiency 87%
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 2.89" L x 1.50" W x 1.00" H (73.3mm x 38.1mm x 25.4mm)