    P-DUKE Technology MPP06-12S05A
    Part No.:
    MPP06-12S05A
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    24-DIP Module, 5 Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMPP06-12S05A.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 6W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Series:
    MPP06 (6W)
    Package/Case:
    24-DIP Module, 5 Leads
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    18V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    1.2A
    Power (Watts):
    6 W
    Voltage - Isolation:
    5 kV
    Applications:
    ITE (Commercial), Medical
    Features:
    Adjustable Output
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency:
    86%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    CB, CE, cURus, FCC
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order MPP06-12S05A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MPP06-12S05A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MPP06-12S05A?
    Image MPP06-24S05A MPP06-12S15A MPP06-12S12A MPP06-05S05A MPP06-12S05A
    Part Number MPP06-24S05A MPP06-12S15A MPP06-12S12A MPP06-05S05A MPP06-12S05A
    Series MPP06 (6W) MPP06 (6W) MPP06 (6W) MPP06 (6W) MPP06 (6W)
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V 9V 9V
    Voltage - Input (Max) 18V 18V 18V 18V 18V
    Voltage - Output 1 5V 5V 5V 5V 5V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 1.2A 1.2A 1.2A 1.2A 1.2A
    Power (Watts) 6 W 6 W 6 W 6 W 6 W
    Voltage - Isolation 5 kV 5 kV 5 kV 5 kV 5 kV
    Efficiency 86% 86% 86% 86% 86%