    P-DUKE Technology MAD30US12B-D
    Part No.:
    MAD30US12B-D
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    5-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMAD30US12B-D.pdf
    Description:
    ISOLATED / 30W / VOUT: 12
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Series:
    MAD30 (30W)
    Package/Case:
    5-DIP Module
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Type:
    Open Frame
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
    Voltage - Output 1:
    12V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    2A
    Power (Watts):
    24 W
    Applications:
    ITE (Commercial), Medical
    Features:
    Adjustable Output, Universal Input
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
    Efficiency:
    90.5%
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    2.74" L x 1.36" W x 0.95" H (69.7mm x 34.6mm x 24.1mm)
    Approval Agency:
    CB, CE, cURus, FCC, UKCA
    Standard Number:
    60601-1; 62368-1
    Datasheet:
    1. How to order MAD30US12B-D on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MAD30US12B-D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MAD30US12B-D?
    Image MAD30US12B-D
    Part Number MAD30US12B-D
    Manufacturer P-DUKE Technology
    Series MAD30 (30W)
    Package/Case 5-DIP Module
    Packaging Box
    Product Status Active
    Type Open Frame
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
    Voltage - Output 1 12V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 2A
    Power (Watts) 24 W
    Applications ITE (Commercial), Medical
    Features Adjustable Output, Universal Input
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
    Efficiency 90.5%
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 2.74" L x 1.36" W x 0.95" H (69.7mm x 34.6mm x 24.1mm)