    P-DUKE Technology FED20-48S05W
    Part No.:
    FED20-48S05W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    6-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFED20-48S05W.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 20W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Series:
    FED20W (20W)
    Package/Case:
    6-DIP Module
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    4A
    Power (Watts):
    20 W
    Voltage - Isolation:
    1.6 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency:
    88%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Enable, Active High
    Approval Agency:
    CB, CE, cURus
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order FED20-48S05W on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FED20-48S05W price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FED20-48S05W?
    Image FED20-48S05W
    Part Number FED20-48S05W
    Manufacturer P-DUKE Technology
    Series FED20W (20W)
    Package/Case 6-DIP Module
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output 1 5V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 4A
    Power (Watts) 20 W
    Voltage - Isolation 1.6 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features Remote On/Off
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency 88%