    Parlex USA LLC PS2828AB0254S
    Part No.:
    PS2828AB0254S
    Manufacturer:
    Parlex USA LLC
    Category:
    Rectangular Cable Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPS2828AB0254S.pdf
    Description:
    CABLE ASSY 41POS RCPT-RCPT 10"
    Manufacturer:
    Parlex USA LLC
    Series:
    PS-2828
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Socket to Socket
    Number of Positions:
    41
    Number of Rows:
    2
    Pitch - Connector:
    0.039" (1.00mm)
    Pitch - Cable:
    Length:
    0.833' (254.00mm, 10.00")
    Features:
    Color:
    Gray, Ribbon
    Shielding:
    Unshielded
    Usage:
    Display Cable
    Cable Termination:
    IDC
    Contact Finish:
    Tin
    Contact Finish Thickness:
    Datasheet:
    1. How to order PS2828AB0254S on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PS2828AB0254S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PS2828AB0254S?
    Image PS2828AB0254S
    Part Number PS2828AB0254S
    Manufacturer Parlex USA LLC
    Series PS-2828
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Connector Type Socket to Socket
    Number of Positions 41
    Number of Rows 2
    Pitch - Connector 0.039" (1.00mm)
    Pitch - Cable -
    Length 0.833' (254.00mm, 10.00")