    Panasonic Industrial Automation Sales M9MZ60G4Y
    Part No.:
    M9MZ60G4Y
    Manufacturer:
    Panasonic Industrial Automation Sales
    Category:
    Motors - AC, DC
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDM9MZ60G4Y.pdf
    Description:
    MOTOR INDUCT 90MM 100V 60W
    Manufacturer:
    Series:
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    AC Motor
    Function:
    Standard
    Motor Type:
    Voltage - Rated:
    200, 220VAC
    RPM:
    1650 RPM
    Torque - Rated (oz-in / mNm):
    48.15 / 340
    Power - Rated:
    60W
    Encoder Type:
    Size / Dimension:
    Square - 3.540" x 3.540" (90.00mm x 90.00mm)
    Diameter - Shaft:
    Length - Shaft and Bearing:
    0.807" (20.50mm)
    Mounting Hole Spacing:
    4.094" (104.00mm)
    Termination Style:
    Wire Leads
    Features:
    Gear Reduction Ratio:
    Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 40°C
    Datasheet:
    1. How to order M9MZ60G4Y on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the M9MZ60G4Y price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of M9MZ60G4Y?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M9MZ60G4Y.
    Image M9MZ60G4YGA M9MZ60G4Y
    Part Number M9MZ60G4YGA M9MZ60G4Y
    Manufacturer Panasonic Industrial Automation Sales Panasonic Industrial Automation Sales
    Series - -
    Packaging Box Box
    Product Status Obsolete Obsolete
    Type AC Motor AC Motor
    Function Standard Standard
    Motor Type - -
    Voltage - Rated 200, 220VAC 200, 220VAC
    RPM 1650 RPM 1650 RPM
    Torque - Rated (oz-in / mNm) 48.15 / 340 48.15 / 340
    Power - Rated 60W 60W
    Encoder Type - -
    Size / Dimension Square - 3.540" x 3.540" (90.00mm x 90.00mm) Square - 3.540" x 3.540" (90.00mm x 90.00mm)
    Diameter - Shaft - -
    Length - Shaft and Bearing 0.807" (20.50mm) 0.807" (20.50mm)
    Mounting Hole Spacing 4.094" (104.00mm) 4.094" (104.00mm)
    Termination Style Wire Leads Wire Leads
    Features - -
    Gear Reduction Ratio - -
    Operating Temperature -10°C ~ 40°C -10°C ~ 40°C