    Panasonic Electronic Components EEV-FK1C332V
    Part No.:
    EEV-FK1C332V
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEEV-FK1C332V.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Series:
    FK, Anti-Vibration
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3300 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.35 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.8 A @ 100 kHz
    Impedance:
    35 mOhms
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.669" (17.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)