    Panasonic Electronic Components EEU-TP1V162B
    Part No.:
    EEU-TP1V162B
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEEU-TP1V162B.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1600UF 20% 35V RADIAL
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    1600 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 135°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.208 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.3 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.063" (27.00mm)