    Panasonic Electronic Components EEU-TP1V152S
    Part No.:
    EEU-TP1V152S
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEEU-TP1V152S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Series:
    TP-A
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1500 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 135°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.16 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.25 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)