    Panasonic Electronic Components EEU-FM0J682
    Part No.:
    EEU-FM0J682
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEEU-FM0J682.pdf
    Description:
    CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
    Series:
    FM-A
    Capacitance:
    6800 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    7000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    3.056 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    3.82 A @ 100 kHz
    Impedance:
    14 mOhms
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.063" (27.00mm)