    Panasonic Electronic Components EEU-FK0J332
    Part No.:
    EEU-FK0J332
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEEU-FK0J332.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Series:
    FK
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3300 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.512 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.89 A @ 100 kHz
    Impedance:
    29 mOhms
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)